Pár éve láttam egy filmet, A JÖVŐ FARMJA címmel:
Mindig is közel állt hozzám a biokertészet (ki nem állhatom a vegyszereket), ezért mélyen megragadott a film gondolatvilága. Hogyan lehet úgy földet (kertet) művelni, hogy az a természetet ne kizsigerelje, hanem összhangban legyen vele. Keresgettem még az interneten az elhangzott kulcsszavak alapján: PERMAKULTÚRA (az élővilág együttműködését használó ökológiai kertgazdálkodás), ERDŐKERT (az erdőkert nem más, mint többcélú növények évelő polikultúrája, vagyis sok fajta nő együtt, polikultúra, a legtöbb növény minden évben kihajt anélkül, hogy újra kellene ültetni, évelő, és minden egyes növény egy egész sikeréhez több feladat teljesítésével járul hozzá, többcélú. Más szavakkal, az erdőkert egy élelmiszertermő ökoszisztéma, egymásnak kölcsönösen előnyös növények és állatok olyan tudatosan tervezett közössége, amelyet emberi élelem termelésére szántak. Az erdőkert az élelemfélék sokaságánál többet is nyújthat. A hét leggyakoribb haszna: Élelmiszer, energiaforrás, rostanyag, takarmány, trágya és gyógyászati alapanyag. A gyönyörű, eleven környezet állhat tudatosan a kert tervezésének középpontjában, vagy lehet csak kellemes mellékhaszon.).
kukorica-paradicsom-kelkáposzta-rozmaring-csalán |
Ezt a fajta kertészkedést egy nagyobb tanyán tudnám a legjobban elképzelni, de jobb híján a város széli portánk is megteszi. Néhány éve költöztünk ide ki, a telkünk teljesen parlagon hevert akkor még - csak a gaz virított rajta :-) Kezdetnek gyümölcsfákat ültettünk. Sok növényt kaptunk - bokrokat, futó növényeket; sokfélét magunk szaporítottunk előző lakhelyünkön, és hoztunk magunkkal. Komposztáltuk a kiirtott gaznövényeket, mulcsoztunk, használtuk a tyúktrágyát, saját készítésű növényi permeteket. A film hatására, s életmódunk váltásának hatására is, elhatároztuk, hogy még több fát, és bokrot szerzünk be - főleg olyanokat, melyeknek termése ehető. Az utcán is viszonylag nagy terület tartozik hozzánk (lévén, hogy sarkon lakunk), ott is sokféle növény elfér. Van számos gyógy- és fűszernövény a kertünkben, s arra törekszem, hogy ezek száma is folyamatosan nőjön. Minél változatosabb a kerti élővilág, annál jobban hatnak egymásra az ott élő növénykék.
A kertünkben nem csupán növények élnek, de állatkák is tanyáznak. Sok kismadár lakik a lombok között, rengeteg fajta bogár lepi el a virágokat, békák hada ugrál a növények alatt, gyíkok napoznak a farönkökön. Talán ennek is köszönhető, hogy a káros élőlények kevés kárt okoznak nálunk.
Kívülről a kertünk így nyár vége felé talán gaztengernek, dzsungelnek tűnik. Szerintem sokkal inkább egymásnak hasznos társaságot nyújtó élőlények közös élőhelye. Egyszer talán olyanná válik, mint hajdan az Édenkert volt - nekünk bizonyára az (már most is :-)
Érdekességek:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése