Isten tenyerén

Isten tenyerén
"Életem ott van Isten tenyerén azért nem félek én. Bármi fáj nekem, mosolyog a szemem. Száz jajszó között is bízom vakon, hitem fel nem adom. Rám törhet vadul ezer baj, veszély, Isten így szól: Ne félj! Miért is? Mitől is félhetnék én? az Isten tenyerén!"

2024. december 29., vasárnap

Év végi visszatekintés - ami kimaradt...

 Igen-igen sok minden történt ebben az évben, amiről még nem számoltam be, most megpróbálom pótolni.

Január közepén (egy kedves, előzetes lánykérést követően) Marci eljegyezte Jankát egy kis családi ünnepség keretében, amit az iskola aulájában tartottunk. Szép alkalom volt, ahol kicsit jobban megismerkedhetett a két család, jót beszélgettünk a finomságokkal terített asztal mellett.


Májusban Klári Kecskeméten konfirmált, ott is tett fogadalmat. Ennek én egy részről örültem, mert az ottani felkészüléssel többet kapott, mintha itthon lett volna, más részről igen rosszul esett, hogy ez így történt, mert ha rendben mennek a dolgok, a vizsga után a fogadalmat itthon is tehette volna nyugodtan... Nem gondoltam volna, hogy így lesz, de piszok rosszul esett. Viszont ott papa áldhatta meg, sőt, az úrvacsoránál papát is bevették az ottani lelkésztársai maguk közé, ami meg neki volt egyfajta jóvátétel a korábbi (nyugdíjazása körüli) események után. 

A konfirmációt követően iskolánk küldöttsége Hollandiába utazott egy hétre, ahová Márti és Kári is velük ment. Judit nénivel voltak egy szálláson, és nagyon jól érezték magukat. Zsombor nagytiszteletű urunkkal egy helyen kapott szállást, így egy kicsit ők is többet voltak együtt, többet tudtak beszélgetni, ami jót tett nekik. Csillag nagyon magányos volt a nővérei nélkül, mindig néztük a képeket, mit csináltak, hol jártak éppen. De azért itthon is jól mulattunk, megtanult pl. felmászni a fügefa alsó ágaira, amit nagyon élvezett. 

Június 19.-én végül elvittem az osztályomat kirándulni, mert a második félévben kicsit normálisabban viselkedtek, mint a megelőző időszakban, és bővült is a csapat, mert az egyik kollégánk áthozta a lányát Dunaújvárosból hozzánk. Így ő maga is eljött velünk kirándulni és nem kellett egyedül lennem a gyerekekkel. Szarvasra mentünk - hajókáztunk (majdnem lekéstük a hajó indulását, még jó, hogy vártak ránk...), Mini Magyarország Makettparkot, Arborétumot néztünk, strandoltunk és szabadulószobában jártunk, ahol elsősorban a lányok jeleskedtek, de a végén már mi is beszálltunk, hogy időben ki tudjunk jutni az evangélikusok pincéjéből. Nagyon klassz volt. Közben még egy geoládát is sikerült megtalálni a történelmi Magyarország közepénél. Amennyire féltem tőle, annyira jól sikeredett ez a nap. A gyerekek mindenesetre nagyon élvezték. 

Suli után rögtön szétvertük a lenti fürdőszobánkat, mert a külső fala a fürdőkádnál igen vizesedett. Nos, a munkafolyamat betartott egész nyáron, mert először le kellett verni tégláig a vakolatot, aztán a falnak meg kellett száradni, utána papa húzott egy új falat a zuhanyzónak, bevakolta, utána vízszigeteltünk, csempéztünk, közben vízvezetéket és fűtést is kellett szerelni, mert pár dolog elköltözött a helyéről. Én magam is megtanultam csempézni, fúgázni, mert nekem kellett befejezni a műveletet. Még tükröt is tettünk a csempébe. Papától megkaptam a képzeletbeli mesterlevelemet, de azért egy igazi mester elhúzná a száját a művemen. Én viszont meg vagyok vele elégedve, és még nem esett le a falról egy csempe sem, amit felraktam. A zuhanyzást azóta is élvezzük (Zsombor kivételével, aki azóta az emeletre jár fürdeni). 


Július elején Erdélybe utaztunk néhány kollégával, diákkal és gyülekezeti tagokkal, hogy részt vegyünk a homoródszentmártoni gyerektáborban. A dolog viccesen indult - majdnem... Mindenki nézze meg, érvényesek-e az okmányai! Naná, csak éppen mi nem... Indulás előtti délután kiderült, hogy Csillagnak fél éve lejárt a személyije. Hát, maradunk itthon. Csillag olyan hisztit kivágott, mert menni akart, hogy az hihetetlen. Vendéglátóink is felhívtak, hogy csináljunk valamit, mert az nem lehet, hogy nem megyünk. Végül felcsillant a remény. A csapat nagyobbik része hétfőn elindult Erdélybe, mi meg a városba a kormányhivatalba azonnali útlevélért. Délután Zsombor mehetett is Pestre, hogy személyesen átvegye az okmányt. 40EFt, de kedden indulhattunk. Egyik kolléganőnknek is jól jött ez, mert hétfőn még neki is ügyet kellett intéznie és így el tudott velünk jönni. Odafelé menetben Segesváron megálltunk és megnéztük a várat, ami alatt eddig csak elmentünk, de mindig hívogatott. Nagyon szép, csodálatos a falai, épületei között sétálni. Szerdán az Almási barlanghoz kirándultunk a Vargyas patak völgyében - utoljára gyerekkoromban jártam ott és óriási élmény volt. Most is csudijó volt ott sétálni, gyönyörű, hűs,  izgalmas. Szép volt ezzel a programmal töltenünk a 25. házassági évfordulónkat. Erre a szép évfordulóra kaptam egy gyönyörű ezüstgyűrűt Zsombortól. Csütörtökön Udvarhelyen voltunk a Galffi's csokizó-fagyizóban, ahol ott helyben gyártanak sokféle csokit, kávét, fagyit, amit meg is kóstolhattunk. Igen érdekes és igen finom volt. Utána Farkaslakára mentünk, ahol először megnéztük Tamási Áron szülőházát, amit eddig még sosem láttunk, aztán vásároltunk is. Én külön utakon járva geoládát is kerestem. Este tábortűz volt meg ottalvós buli a gyülekezeti teremben, csak én voltam olyan szinten fáradt, hogy már csak bőgni tudtam, annyira aludnom kellett, így visszamentem vendéglátóinkhoz. Pénteken izgalmas, falut járó, táborzáró játék volt a gyerekeknek, amit nagyon élveztek. Délután vendéglátóinknál gyűlt össze egy kisebb társaság, akikkel igen jót beszélgettünk, pingpongoztunk. Szegény Szentmártoniak! Annyira kevés hó és eső esik mostanság feléjük, hogy a hosszabb nyári szárazság alatt szinte nincs csapvizük, mert nem folyik a forrásból, ami táplálná... Most is ez volt, a hét végére a falu bizonyos pontjain nem volt víz, vagy csak éppen csordogált valami a csapból... Szombaton hazafelé megnéztük Kőhalom várát, ami igen érdekes vár (itt is kerestük a geoládát, de csak a hűlt helyét találtuk). 





Következő héten elérkezett a szabadság - Kádártára mentünk. Jankáék is velünk voltak pár napig, aztán Barnival váltották egymást. A mindennapos strandolás mellett kirándultunk is - Úrkúton voltunk egy nagyon érdekes geológiai lelőhelyen, aztán pedig Csopakon is tettünk egy nagyobb sétát - mindenhol begyűjtve a lehetséges geoládákat. De voltunk Keresztanyámnál is, Éva nénéméknél is, akikkel igen jót beszélgettünk. Találkoztunk Anna unokatesómékkal is a strandon, ahol szépen ránk sötétedett a nagy beszélgetés közepette, és az esti locsoló beindulása kergetett csak haza bennünket. Ismét láttuk a Kék Szalag verseny résztvevőit, ami megint szép élmény volt. Kádártán elmentünk a forráshoz is, ahol sok családi képet csináltunk. 






Volt pár nap, amikor csak Csillaggal hármasban voltunk itthon. Ekkor elmentünk egy hosszú (azt hittem rövidebb lesz) sétára, a Híd túloldalára, hogy megkeressük a híd alatt elhelyezett geoládát. Láttunk a híd alatt nyuszit, siklót, sáskát, láttuk Pumukli hajóját (raklap) a vízen úszni, és Csillag volt, aki megtalálta a kő alatt a geoládát, amire igen büszke azóta is. És, hogy Csillag végig tudja sétálni ezt a sok km-t még hazafelé is, kityrákottyot énekeltünk, amihez ő találta ki az állatokat. Borzasztó mód élvezte az egész kirándulást, azóta is emlegeti, ha átmegyük a hídon. 


Augusztusban elmentünk a Kurultaj-ra. Nagyon érdekes élmény volt. Először is, már megérkezni is izgalmas volt, ugyanis majdnem egy órányi sorbanállás után tudtunk csak parkolni, annyian voltak. Rendőrök, helikpoterek irányítottak mindent. Hatalmas területen rengeteg program, nagy átverés a kajáldánál (a kiírt olcsó menű jellegű étel az most nincs ezér meg azér, de van helyette más - és ha már sorba álltál érte, akkor nem fogsz egy másik sorba beállni...), fantasztikus koncertek, táncosok, előadások. Igen elfáradtunk a végére, de megérte elmenni. De ha esetleg máskor is megyünk, akkor napernyőt és rengeteg innivalót kell vinnünk magunkkal, hogy kibírjuk a körülményeket... 


Nyár végén nagy fába vágtam a fejszémet - két óriási babzsákfotelt csináltam Klárinak és Mártinak. Hungarocell golyóval vannak megtöltve, egészen jók lettek.

Közben folyamatosan jártam  Földvárra kezelésekre, néha az egész család jött velem, hogy ússzanak, strandoljanak ők is. Egyszer, amikor hosszan kellett egyedül ott lennem, felmentem a stációkhoz a hegyre - majdnem elájultam, mire felértem, de megérte, mert csodálatos volt a látvány, és meglett a geoláda jelszó is, aminek a másik felét a várban újra megkerestem. A kezelések jót tettek, használtak, mert jobban lettem a nyakammal, kezemmel. Így elhatároztam, hogy anyut is rábeszélem, jöjjön velem gyógytornára, mert az ő törött lábának, fájós hátának is bizonyára jót tenne. A vége az lett, hogy amikor csak tehetjük, van, hogy hetente 2x is megyünk gyógytornázni. Ez a mi külön egészségügyi közös programunk. 


Szeptember végén nagy árhullám ment végig a Dunán, ami izgalomban tartott mindenkit. Nálunk a gát lábáig jött ki, korábban ennél nagyobb víz is volt már itt. Azért mi is sűrűn mentünk nézni a víz állapotát. 


Októberben elmentem szemészetre, mert több problémám is akadt a látásommal. Lényeg, új szemüvegeket kaptam - mostmár olvasót is. Az optikában kiderült, hogy azt nem tudom hordani, amit felírtak, mert olyan erősen cilinderes, hogy egy perc alatt megfájdul a fejem tőle. Adtak egy kicsit gyengébbet, ami bár okozott gondot, de nem akkorát, mint a felírt. Szokjam meg, és ha már okés, akkor mehetek az erősebbet csináltatni. Hát jó. Szokom. Amikor nem felejtem el felvenni. Mert itthon el szoktam felejteni... De tényleg jobban látok vele.

Október közepén covidunk volt. Kláriért betegen kellett elmennem Kecskemétre, hogy hazahozzam, útközben kavicsot kaptam a szélvédő tetejébe, amit a városban utána megcsináltattam, hála Istennek nem lett belőle óriási nagy baj, csak egy kicsi. A covid következtében elment a hangom és kb. egy hétig csak suttogás volt, de énekelni 2 hétig nem tudtam... Ilyenkor jó tanítani, meg városi ünnepségen előadáson éneklést vezetni - még jó, hogy a gyerekek mindent szépen tudtak, előtte jól megtanultuk. De a pech az volt, hogy közben a zsoltáréneklő versenyre is készülni kellett volna már a gyerekekkel, ami így nem ment. Hát, kevesebb időnk maradt csak a felkészülésre, de végül három ezüst és egy bronz minősítéssel a zsebünkben tértünk haza Pestről. Ez azért jobb felhozatal volt, mint az előző évben. Visszatérve a városi ünnepségre - óriási pozitív meglepetés és élmény volt, hogy új kolléganőnk, aki a műsort szervezte, az előadás előtt egybehívta a gyerekeket, körbeálltunk a színpadon a függöny mögött, és imádkoztunk. A műsor igen szépen sikerült, és sokakat megindított, főleg olyan előzmény után, hogy pár perccel korábban kint a koszorúzásnál egy helyi pénzember durván megzavarta a koszorúzást megbomlott beszédével, ami miatt sokan rettegve jöttek be a művelődési házba. Hála Istennek, oda már nem jött be az illető... 


Az őszi szünet elején kicsit rendeztük a kertet, és az udvarban építettünk két magaságyást zsalukőből. Klári volt a legnagyobb hős, mert ő segített a legtöbbet - bepakolni a tűzifánkat, aztán hordani a zsaluköveket, végül a földet bele a tyúkudvarból. 


A szünetben Liszkán is voltunk Mamánál. Most mi vittük körbe a családi sírokat látogatni, ami igen izgalmas és érdekes kirándulás volt, sokat mesélt közben. Aztán egy felfedezést is tettünk, mikor keresztlányomék megérkeztek hozzá szintén látogatóba. Volt egy családi legenda, miszerint apósom (talán) dédnagyanyja baltával levágta a férje fejét, amiért börtönbe került és ott tanult meg paplant varrni. Na, ez elkezdte birizgálni a kíváncsiságunkat. Keresztlányom meg az öccse addig nyomozott, amíg megtaláltak egy korabeli, 1909-es újságcikket, ami részletesen beszámolt az esetről. Hát nem lefejezte, "csak" agyonütötte a baltával a részeges, családját folytonosan bántó, őt váltóhamisításba keverő férjét, miután az halálosan megfenyegette és kikergette a hét gyerekével a házból a hideg éjszakába... Nem valami jó példa, de ilyen is volt a múltban... De Zsombor nagymamáját ő tanította meg paplant varrni, és nekünk is van olyan paplanunk, amit nagyi varrt. 


November 3.-án volt (végre, sok tologatás után) a Nagy Pál féle ház, az új Petőfi Múzeum átadása. Énekeltünk a kórussal, érdekes volt a megnyitó és szép a kiállítás. Érdemes ellátogatni oda körülnézni.

November 7.-én kicsit szabadságoltuk magunkat Zsomborral és elmentünk kirándulni. Geoládát kerestünk a baracsi bekötőút mellett, aztán Martonvásáron megnéztük az Agroverzumot és a Beethoven Múzeumot. A kertre már nem maradt időnk, mert haza kellett érni, hogy Csillagot elhozzuk az oviból. De elhatároztuk, hogy visszamegyünk majd a gyerekekkel is, mert ezt nekik is érdemes lenne látni. 


Janka kiköltözött a szobájából, amit szépen felújítottunk Csillagnak. Nagyon élvezi, hogy mostmár neki is van szobája, sokat játszik ott, de azért még velünk alszik idelent. 

Adventben a kórussal két fellépésünk volt egymás után - Ladánybenén Lilla hívására, aztán itthon a 3. gyertyagyújtás után. Nagyon szépen sikerültek az éneklések, nagy élmény volt valamennyiünknek. Közben a kórus is bővült, a szopránba három új tag érkezett, aminek nagyon örülünk. Az itthoni fellépésen felavattuk a művház új zongoráját, amit az ősz folyamán sikerült megvásárolni úgy, hogy a felajánlások után hiányzó összeget az önkormányzat kipótolta. Jó hangszer, szép hangja van. Örülök neki, hogy a hangszervásárlási kezdeményezésünk ilyen jól sikerült.


Az iskolásokkal elmentünk Nagykarácsonyba a Mikulásházba is. Csillag is velünk jött, nagyon élvezte. Csak éppen megfázott, éjszaka rettenetesen köhögött, így aztán a hét további részében már nem ment oviba, bár később jobban lett - hol mamával volt, hol velem, hol meg bent az iskolában, pl. a csendesnapon is. Aztán a születésnapján be is lázasodott. Utána pedig jöttek lázas és lázatlan napok rengeteg köhögéssel, fejfájással, végtagfájdalmakkal - és nem csak neki. A fél család így élte végig a karácsonyt, meg a pár napot azóta. Hogy ez mi - influenza vagy már megint covid? a bánat tudja...

Közben alkottam is ezt-azt - rozsos kenyeret sütöttem (a kísérletezés után már többször is, mert nagyon jó). Születésnapokra Csillaggal festettünk képeket, karácsonyra pedig 56 köszöntőlapot fetettem meg. Karácsonyra készültek életem első patchwork edényfogói is (egészen nagy számban). Ezt annyira élveztem varrni (azt leszámítva, hogy a varrógépem nem végzett valami szép munkát), hogy sajnáltam, hogy nem kell többet készítenem belőlük. Tetszik ez a technika, biztosan fogok még így varrni. 




2024. július 30., kedd

Nőikar - 20

 El sem igen hittük, de idén 20 évesek lettünk. Április végén ünnepeltünk egy szépen sikerült koncerttel. Hála Istennek, közönség is volt, és ismét sikerült sok gyermeket bevonni a műsorunkba - voltak szavalók, s a rögtönzött kis refis kamarazenekar-énekkar is fellépett énekkel, furulyával, gitárral. Sőt, még egy anya-lánya produkció is volt, hiszen Klárit én kísértem, ahogy fuvolázott. Szépen sikerült este volt, a végén egy kis vendéglátásssal, jóízű beszélgetéssel. 

Ekkor kezdeményeztünk egy adománygyűjtést is, ami azóta sem zárult még le - a művelődési ház számára szeretnénk venni egy elektromos zongorát, hogy végre legyen ott egy rendes hangszer, amit mindenki használhat. Azóta többen is csatlakoztak a gyűjtéshez, sokan adtak kisebb-nagyobb összegeket, de még kell némi adomány, hogy egy tényleg jó hangszert vásárolhassunk. 




Anyák napjára készült

 újabb kis akvarellek anyumnak, anyósomnak.



Anonymus

 Június elején nagy port vert fel egy névtelen levél, melyet esperes urunknak küldött valaki éppen a választások utáni napon. A levél írója (aki a dunavecsei református Sokak nevében írt), egész szépen sorba vette a családunk iskolában dolgozó tagjait ("Ablonczy-rezsim") és név szerint felsorolva mindenkit, különféle gyalázásokat írkált. De mi nem is voltunk neki elegek, néhány kolléga is palettára került. Sőt, az új lelkész-házaspárt sem lehetett kihagyni, akik többek között "Ablonczy-kesztyűbábok"... (az nem baj, hogy nem is igen beszélgetnek a szüleimmel -talán pontosan ebből a megfontolásból, hogy elejét vegyék az effajta gondolatmeneteknek-, és sose kérik fel őket helyettesíteni sem...). Számos ponton vérzik ez a levél, mert pl. az idei "vacaknak" ígérkező táborokat összehasonlítja a korábbiakkal, amik nagyon jók voltak - nos, a korábbiakat az Ablonczyak és családtagjaik szervezték és csinálták végig (természetesen segítőkkel együtt). Ezek szerint mégsem (voltak) annyira rosszak ezek az Ablonczyak... De azért felteszi a kérdést: "Az iskolában minden dolgozó Ablonczy, mikor számolja már ezt fel az egyházmegye, miért nincs végre egy nem Ablonczy igazgatója, vagy miért nincs végre egy nem Ablonczy dolgozója az iskolának?" Nos. Az igazgató nem Ablonczy, hanem Sándor. Igaz, édesapám veje, de a levélíró hiedelmeivel ellentétben önálló gondolkodással bír, és sosem volt bólogatójancsi, aki apám parancsait teljesítette volna. Igen sok ütközésük volt, amíg együtt dolgoztak. S legutóbb a teljes tanári kar és a teljes presbitérium egyhangúlag választotta meg újra igazgatónak - lehet hogy jól végzi a dolgát? Amúgy az iskola nem minden dolgozója Ablonczy, hiszen ekkora családunk nincs is 😂- legalábbis itt helyben. Magamról is érdekes információkat tudhattam meg a levélből: "az igazgatóné, Ablonczy lány, akitől mindenki retteg az iskolában, felnőtteket csak kiosztani tud, de főként a gyerekek rettegnek, mert nincs hozzájuk egy kedves szava sem". Na ja! Azért jöttek a gyerekek minden nap ölelgetni a suliban, s a szünetben is, akivel találkozom, jön és megölel. Hát, nem volt elég pontos távcsöve a levélírónak... Amúgy, igen. Osztottam már ki felnőttet az iskolában, de annak alapos oka volt, mert mondjuk a pályára nem alkalmas ex-kolléga technika órán disznóólat csinált a termemből (nem tananyagba való tevékenységgel) és úgyhagyta, vagy hasonlók. Nem tűröm a rendetlenséget, ahogy a cserbenhagyást sem. Egyebekben pedig segíteni szoktam a kollégáknak, ahol csak tudok. Ja, és tudást is szoktam MEGosztani velük pl. továbbképzés vagy megbeszélés formájában... erről ennyit.

Summa summarum - a levél teljességéből sütött, hogy nem teljesen ép elmeállapotban íródott, én magam leginkább csak nevetni tudtam rajta - mert ezen vagy nevetni, vagy zokogni lehetett volna csak. Az aláírásról pedig a gadarai megszállott története jutott eszembe - amikor a megszállott emberből kiment a LÉGIÓ a disznónyájba. (A légió 3000 gyalogost számláló katonai egység volt a Római Birodalomban - a történetben a gonosz lelkek száma, akik kijöttek a megszállottból.)

Egy jó tanács - lehet, pontosabban kelle tájékozódni, mielőtt vádaskodni kezdesz kedves Sokak, és nem fantazmagóriákkal traktálni bárkit is, mert a puska visszafelé is elsülhet... A levél miatt ugyanis nyugodtan tehettünk volna valamennyien feljelentést hitelrontás és alaptalan rágalmazás vádjával...

Kéz- és egyéb izületi ügyek

 A kezem csak lassan javult, két hónap után kerültem el orvoshoz, addigra már többféle kenőcsöt, csuklómerevítőt és kineziós tape-t is használtam, s valamivel jobban voltam. Viszont az izületeim borzalmasan fájtak több helyen is a kezemen. Beutalt egy kéztő-alagútszindróma vizsgálatra, amit Kalocsán csináltak meg június elején. Ez hála Istennek negatív lett. Így maradt a régi nóta - a fájdalom és a zsibbadás a kezemben, az éjszakai fejfájásom a rossz fejtartás miatt, a nyak- és vállfájdalmam mind a rossz gerincemtől van. Kaptam 15 alkalomra szóló beutalót a dunaföldvári gyógyfürdőbe - gyógyvíz, gyógytorna, masszázs és tangentor. Röpke 50.000 Ft. Tegnap volt az első kezelés, egész jó volt, viszont utána éjjel minden bajom volt, annyira fájt mindenem. No, majd lassan alakul. Kaptam nyakmerevítőt is, ami néha jó, néha meg nem tudom. Amikor úgy érzem, akkor használom, egyébként igyekszem inkább pihentetni a nyakamat. Elkezdtem tornázni is, aztán abba is hagytam, de majd kellene folytatni. Kéne sokat sétálni is. A laptopomat állványra kellett raknom, hogy magasabban legyen a képernyője, így külön billentyűzettel tudom csak használni. Meg kellene tanulnom vakon gépelni is... ház ez nem fog menni, azt hiszem. Ja, és szedjem a Zeeloxant-t. Bármennyit is, amit a pénztárcám kibír... 

Közben a gerincem alsó része is megadta magát, a jobb lábam rendszeresen fáj, sokszor zsibbad, ha rosszul fekszem... Ennek is sérv lesz a vége, ha nem vigyázok... 

Az izületeim reumásak. Az tett be ennek a kérdésnek, hogy a télen elővigyázatlan voltam, és többször előfordult, hogy nem vettem fel kesztyűt, amikor enyhébb volt az idő. No, így még a nyáron is hordhattam a kis zokniból készült kesztyűimet, annyira gáz volt a helyzet. A legrosszabb a jobb kezem hüvelykujja. Most, amióta a 40 °C körüli idők voltak, nem fáj. 

Rozzant, vénülő tyúk lettem... de ebből is van tanulság, sokkal jobban kell vigyáznom magamra... 

2024. március 6., szerda

Dsida Jenő: Egyszerű vers a kegyelemről

 Legújabb vers-megzenésítésem az iskolánk születésnapjára készült. Fantasztikus kollégáimmal mindig nagyon jó együtt énekelni, muzsikálni, hálás vagyok értük Istennek. 

Ez a vers számomra egy kicsit az iskolánkról szól, nem véletlenül került elő a készülésem során, a téli szünetben. 



2024. február 23., péntek

Próbatételek - megint

 Kicsit kezdem magam Jób-ként érezni. Amikor fontos feladataink vannak, a patás mindig elővesz bennünket különpróbára.

A farsang délutánján, miután hazavittem a lányokat, a Művház bejárójánál belémtolatott egy fiatal cigánykölök. Kb fél méterről, úgyhogy hála Istennek nem lett óriási baja, de javíttatni kell a kocsit. Erre aznap pont nem volt szükségünk a milliónyi feladatunk közepette. Érdekes módon nem lettem halál ideges, mert a kocsi működőképes maradt. Viszonylag higgadtan sikerült lerendezni a dolgot.  

Több hete, kb egy hónapja fáj a bal kezem. Ízület. A gyerekeket fel tudtam készíteni az iskola szülinapi előadásra, a zenei alapot is sikerült a múlt héten megcsinálni az énekkarnak. De ezután feladta a kezem. Napokig fásliztam, kenem kenőccsel és elkezdtem gyógyszert is szedni, hogy helyrejöjjön. Még nem igazán jó, de kezd alakulni. Kedden a Kalevalán tudtam játszani, de azért még igyekszem kímélni.

Hétfőn este mintha vmi rátelepedett volna a torkomra. Kedden tiszta rekedt voltam, a Kalevalán beszélni is alig tudtam már, énekhang meg nem jött ki a torkomon, csak tátogtam a kórus mellett. Szerda reggel óta csak suttogni tudok, nincs hangom. Nem tudok éneket tanítani és az iskola szülinapján énekelni sem fogok tudni minden bizonnyal a jövő héten, pedig a saját dalomban szólórészem is lenne. Lemondhatok róla és félárbócon csinálhatom végig a rám bízott műsort. Ez azért fáj. (Tavaly is hasonló volt a helyzet - készültünk ezzel-azzal az osztályommal és a befektetett munka után nem lehetett előadás - több ízben is...) A tanítás, udvari ügyelet nehézségeiről meg ne is beszéljünk. Hangszálgyulladással suttogni se lenne szabad... 

Szó-böjt. Ez jutott most nekem, és nem esik jól. 

 ... Hab a tortára - következő hét. 

Csillag beteg. Randán folyik az orra, köhög, rút a torka, lázas volt és az egész teste tele van valami ragyával. A drnő szerint nem skarlát, vmi allergia. Mindenesetre kiírta egész hétre antibiotikummal meg egyebekkel együtt. Itthon maradtam vele, mivel úgyse tudok beszélni. Pénteken az iskolai kirándulás helyett vihetem vissza a drnőhöz... És vasárnap ünnepség, amit nekem kellett szervezni, úgy, hogy egész héten nem vagyok suliban. Kétszer bementem próbálni 1-1 műsorszámot a gyerekekkel. No, ez gáz a javából... még jó, hogy a gyerek is meg a hangom is kezd javulni így a hét vége felé...

Visszatérés

 Furcsa volt nem kántorként jelen lenni az istentiszteleten. Minden tiltakozásom ellenére kaptam megköszönő ajándékot és visszahívó szót is. 

Az iskola szülinapi munkámhoz szükségem volt anyakönyvi adatokra. Mivel a lelkészünk egy kis csapattal több hétig Kenyában segített, a feleségétől kértem ebben segítséget. Készséges volt és kb 15 perc alatt ki is fényképeztem, ami kellett.

Menet közben az én osztályomé volt a családi istentiszteleten a szolgálat, amit meg is csináltunk. Utána megköszöntem a kolléganőmnek, aki a háttérben maradva gyakorolta a verseket a gyerekekkel. Aznap este Kenyából kaptam egy számonkérést - miért kényszerítem a tiszteletesasszonyt arra, hogy dolgozhassak az anyakönyvekből? Mit akarok én azzal, hogy külön köszönetet mondok a kolléganőmnek, akinek bent már meg lett köszönve a segítsége? ... Mi van????.... Kenyából idáig látó szeme van vkinek, vagy csupán vkinek árulkodni volt kedve - ráadásul hamis információval, hogy rámuszítsa a lelkészt? Mert ez itt kicsit üldözési mániára hajazott...

No, ment a harakiri a prsebiterek között is, úgyhogy mikor hazajöttek, vasárnap istentisztelet után ottmaradtak a presbiterek is, én is, aztán felvázoltam a problémámat, mások meg más egyéb problémákat is. Én végig nyugodt voltam, nem volt bennem semmi félsz vagy ingerültség. Bár a szenvedélyes beszédstílusom azért nem hagyott el most sem. Elmondtam amit gondoltam, s megbeszéltük a lelkészünkkel (aki láthatóan megnyugodott, hogy nem csupán vele van bajom és nem célom kicsinálni),  hogy mikor beszélünk részletesen, amiről szükséges. Meg is beszéltük, és azóta tudunk normálisan együtt dolgozni. Visszamentem az orgona mellé és megkezdődött az énektanítás is. 

Hála Istennek épülés lett a vége a történetnek, több szinten is, mert azóta van ifi is és a hangulat is békésebb. 

2024. január 3., szerda

Leveszem kezedről a láncot...

 Ez a mai Ige-üzenet azért nagyon döbbenetes számomra az elmúlt időszak eseményeit mérlegre téve... 




2024. január 2., kedd

Kettesben Kecskeméten

 Ilyen is ritkán adódik. 😊

Szervízbe meg vizsgáztatni kellett vinni a kocsit, és a papírok miatt mind a kettőnknek menni kellett. Tudtuk, egész napos program lesz. A szervízben olyan rendesek voltak, hogy bevittek minket a belvárosba, majd délután be is jöttek értünk. Így a napot sétával vásárlással és mozizással töltöttük. Idejét se tudom, mikor voltunk utoljára kettesben moziban. A Semmelweis-t néztük meg. Jól sikerült film, nekünk legalábbis nagyon tetszett. Szép napunk volt. 😊



2024. január 1., hétfő

Igei indítás az új esztendőben

 Ma ez az Igevers jutott nekem Istentisztelet után elmenőben. Köszönöm! 


A bibliaolvasó kalauzban pedig ez volt:


Érdemes elolvasni a Jeremiás 38-at, úgy érthető a magyarázat. Ezek alapján is megerősödtem abban, hogy nem rossz döntés, ami megszületett bennem. Van az a helyzet, amikor ki kell menni onnan, ahol és amiben vagyunk, bár kényelmesebb lenne maradni, mert a változás bizonytalanságokkal van tele és félelmetes. Tegnap valaki azt mondta, bátor vagyok, hogy felálltam. Nem vagyok bátor, de amit meg kell tenni, azt megteszem, ha tudom, velem van az Isten.